Wat heb je nodig?
- gekleurd karton A3 formaat
- sponsjes
- verfrollers
- stroken stevig geribbeld karton
- bubbeltjesplastic
- plakkaatverf
- kwasten
- schaar
- lijm
In de praktijk geteste teken- en handvaardigheidslessen voor het basisonderwijs.
De vriendschap tussen mens en hond is al eeuwenoud. Waar je ook kijkt, overal duiken honden op in kunstwerken. Cerberus, de driekoppige hond die in de Romeinse tijd als bewaker diende. De familiehond op de schilderijen van Jan Steen. En als je goed kijkt naar De schreeuw van Edvard Munch, dan zie je eigenlijk een bange spaniel met lange hangoren in plaats van een mens!
De getekende illustraties in dit boek zijn van Martijn van der Linden, die we ook kennen van Bob Popcorn, Tangramkat en Wat je moet doen als je over een nijlpaard struikelt. Van der Linden past verschillende technieken toe. We zien gearceerde zwart-wit tekeningen, maar ook gedetailleerde kleurige hondenportretten. Grappig is de Afghaanse windhond Kabul van Picasso, getekend in de bekende kubistische stijl van Picasso.
Bij elke afbeelding vertelt Japin een kort verhaal. De toon is rustig en vriendelijk, alsof je Japin het verhaal speciaal aan jou vertelt.
Honden in het museum is een boek dat je goed kunt gebruiken als introductie bij verschillende kunstlessen op dit weblog. Een paar ideeën:
Algemene gegevens
Titel: Honden in het museum
Schrijver: Arthur Japin
Illustraties: Martijn van der Linden
Jaar van uitgifte: 2025
ISBN: 9789021686448
Uitgeverij: Ploegsma
Morgen ben ik vrij, Verhalen over slavernij
Op 1 juli wordt met Keti Koti de afschaffing van de slavernij herdacht. Voorafgaand aan deze feestdag, verscheen 'Morgen ben ik vrij'. In dit boek staan verhalen over de tijd van de slavernij gezien door de ogen van kinderen. Van Paramaribo tot Amsterdam en van Java tot Curaçao: slavernij heeft overal een enorme invloed gehad. Maar hoe was het voor kinderen om in de tijd van de slavernij te leven?
In elf verhalen brengen de schrijvers je dichter bij die geschiedenis. Elk verhaal wordt verteld door een kind dat destijds te maken had met slavernij. De opstand van Tula, het abolitionisme van Elizabeth Fry en Marten Douwes Teenstra en Ma Pansa die zaadjes in haar haar smokkelde. Maak ook kennis met Isack, de jongen die als pronkstuk cadeau wordt gegeven aan een adellijke familie. Of met Doni, die gevangenzit op een slavenschip en de schaduwjongen Untung, die op het familieportet van Pieter Cnoll staat in Batavia.
Na elk verhaal vind je twee pagina's met feitelijke informatie. Dit biedt context en verdieping, zodat fictie en geschiedenis naadloos in elkaar overlopen. Achterin het boek is per verhaal een verklarende woordenlijst opgenomen van de woorden die in de teksten blauw gedrukt zijn.
Knap is dat de auteurs erin slagen een evenwicht te vinden tussen de rauwe realiteit van slavernij en hoop en veerkracht. De hoofdpersonen tonen moed, doorzettingsvermogen en menselijke kracht in hun strijd tegen onrecht.
illustratie Roeqija Fris
De verhalen zijn geschreven door bekende auteurs: Simone Arts, Annemarie van den Brink, Janice Deul, Fikry El Azzouzi, Henna Goudzand Nahar, Tialda Hoogeveen, Martine Letterie, Milouska Meulens, Robin Raven en Dwight van van de Vijver. Het voorwoord is van Ernestine Comvalius en de prachtige, kleurrijke illustraties van Roeqiya Fris.Bij het boek is een mooie lesbrief gemaakt, met elf afzonderlijke verwerkingsopdrachten bij de verhalen.
Algemene gegevens: Leeftijd | vanaf 10 jaar | |||||
ISBN | 9789021686639 | |||||
Uitgever | Ploegsma | |||||
Prijs
|
| |||||
Aantal pagina's | 136 | |||||
Gieren (met de) pinguïns, door Job van Tol
Job van Tol werkt in dierentuin Artis als vaste verzorger van de Afrikaanse pinguïns en de vale gieren. In dit informatieve boek geeft hij je een kijkje achter de schermen van de dierentuin. Wie werken er en wat zijn hun taken? Wat eten al die verschillende dieren? Hoe zorg je ervoor dat de dieren gezond blijven? En is het eigenlijk wel goed om dieren in een dierentuin te laten wonen?
Je loopt een hele dag mee met Job. Je gaat pinguïns voeren, poep scheppen en helpt tussendoor bij de geboorte van een giraffe. Je maakt kennis met de andere verzorgers en andere mensen die in de dierentuin werken. En tussen al deze informatie door maak je kennis met Ad, een reiger die zijn kostje bij elkaar zoekt in de dierentuin en over zijn belevenissen vertelt.
Een mooi boek voor kinderen die gek zijn op dieren en natuurlijk ook voor de schoolbibliotheek, want het bevat een schat aan informatie. Helaas is de kwaliteit van de foto's niet zo geweldig.
Algemene gegevens:
Titel: Gieren met de pinguins
Schrijver: Job van Tol
Illustraties: Annemiek Schellenbach
Uitgever: Ploegsma
Aantal pagina's: 156
Leeftijd: 9-12 jaar
Bij de opening van de tentoonstelling Nieuw Parijs: van Monet tot Morisot in het Kunstmuseum in Den Haag (feb. 2025), is er weer een prachtig boek verschenen in de collectie kinderkunstboeken van uitgeverij Leopold. Dit keer van niemand minder dan Charlotte Dematons: Een wandeling door impressionistisch Parijs met Georges en Jacques. Vanuit het perpectief van twee dakloze mannen, Georges en Jacques, zien we het Parijs van de 19e eeuw.
Op een bankje in de Jardin de Tuileries zit Georges te mijmeren over vroeger. Over zijn impressionistische schildervrienden van die tijd: Monet, Degas, Renoir, Cezanne, Morisot en Bazille. Over Jeanne, van wie hij zoveel hield, maar die omkomt in de Frans-Duitse oorlog van 1870.
In het boek zijn veel originele schilderijen te zien die het verhaal ondersteunen. Op de achtergrond getekende stukjes plattegrond van Parijs. Onderaan de pagina's illustreert Dematons de verhaallijn in een doorlopende strook: Georges die vanuit het park met Jacques door Parijs wandelt. Op alle pagina's vind je de typerende Dematons-zoekplaatjes: de gele ballon, een luchtballon, een zwarte kat en de zwerver met Georges. Op de laatste twee bladzijden korte uitleg bij het boek.
Benodigdheden:
Beeldaspecten: kleur, lijn, vorm.