donderdag 27 februari 2025

Een wandeling door impressionistisch Parijs, door Charlotte Dematons

Bij de opening van de tentoonstelling Nieuw Parijs: van Monet tot Morisot in het Kunstmuseum in Den Haag (feb. 2025), is er weer een prachtig boek verschenen in de collectie kinderkunstboeken van uitgeverij Leopold. Dit keer van niemand minder dan Charlotte Dematons: Een wandeling door impressionistisch Parijs met Georges en Jacques. Vanuit het perpectief van twee dakloze mannen, Georges en Jacques, zien we het Parijs van de 19e eeuw.

Op een bankje in de Jardin de Tuileries zit Georges te mijmeren over vroeger. Over zijn impressionistische schildervrienden van die tijd: Monet, Degas, Renoir, Cezanne, Morisot en Bazille. Over Jeanne, van wie hij zoveel hield, maar die omkomt in de Frans-Duitse oorlog van 1870. 


Georges haalt de tekening die Degas van Jeanne maakte uit zijn binnenzak. Dan komt Jacques naast hem zitten. Om Georges op te beuren, stelt Jacques een wandeling door Parijs voor. Ze lopen langs de bezienswaardigheden die we kennen van de impressionistische schilderijen, zien de Eiffeltoren in aanbouw, de bouw van de Sacré-Coeur op de heuvel van Montmartre en gaan tot slot met de trein ("Kaartje hoeft niet, ik ken de directeur, kennis van Monet") naar de kikkerpoel bij Bourgival, de plek waar Georges vroeger met Jeanne en zijn vrienden de zondag doorbracht. 

In het boek zijn veel originele schilderijen te zien die het verhaal ondersteunen. Op de achtergrond getekende stukjes plattegrond van Parijs. Onderaan de pagina's illustreert Dematons de verhaallijn in een doorlopende strook: Georges die vanuit het park met Jacques door Parijs wandelt. Op alle pagina's vind je de typerende Dematons-zoekplaatjes: de gele ballon, een luchtballon, een zwarte kat en de zwerver met Georges. Op de laatste twee bladzijden korte uitleg bij het boek.

Een geweldig boek om voor te lezen en/of te gebruiken bij je kunstlessen. 

vrijdag 14 februari 2025

Carnavalsclowns

Door Mayke en Buse
Benodigdheden:
  1. gekleurd papier 23 bij 32 cm
  2. wit tekenpapier op A5 formaat
  3. schaar
  4. lijm
  5. oliepastels
  6. plakkaatverf
  7. wc rolletje
Bekijk via het digibord foto's van clowns en vergelijk ze met foto's van 'gewone' mensen. Waaraan herken je een clown?
Geef alle leerlingen een gekleurd vel papier en een half A-viertje wit. Laat de leerlingen de hoeken van dit witte vel afknippen, zodat er een gezichtsvorm ontstaat. Plak het witte vel in het midden van het gekleurde vel. Teken met oliepastel een clown, waarbij het gezicht wit blijft. Denk aan ogen, mond, neus, hoedje, haren, strik. Kleur de vlakken in en omlijn alles met zwart oliepastel.


Stempel met een wc-rolletje cirkels van plakkaatverf rondom de clown.

Beeldaspecten in deze les: vorm, lijn. 
Technieken: knippen+plakken, stempelen, tekenen met oliepastel.

Door leerlingen van groep 4

zondag 2 februari 2025

Wat heb jij op je hart?

Een les over spreekwoorden en uitdrukkingen met het woord 'hart', te gebruiken rond Valentijnsdag. Of bekijk een van de andere lessen die je kunt doen rond 14 februari.

Een hart van goud 

 Benodigdheden:

  1. tekenpapier A6 formaat
  2. potlood
  3. zwarte fineliner
  4. rode viltstift
  5. kleurpotloden, stiften of krijt
Uit het oog, uit het hart

Wat moet je doen?
  • Bedenk een spreekwoord met het woord 'hart'. 
  • Maak hiervan een tekening in de stijl van de kaarten van Quizlet.
  • Laat het figuurtje wit.
  • Kleur het hart met viltstift rood.  
  • Omlijn alles met een zwarte fineliner.
  • Teken op 1 cm vanaf de rand een vak rond de tekening. 
  • Kleur het vak in met materiaal naar keuze. 
Uit het zicht, uit het hart 

Je hart vasthouden

Beeldaspecten: kleur, lijn, vorm.